Ako správne vybrať dvere a všetko, čo k nim patrí

 

Dvere predstavujú neoddeliteľnú súčasť interiéru a preto pri ich výbere treba brať zreteľ na celkový estetický dojem miestnosti.

Vážení zákazníci, radi by sme Vám predstavili celú šírku estetických a funkčných možností výrobkov SAPELI, tak, aby ste si mohli pohodlne vybrať dvere, zárubne a všetky doplnky, ktoré Vám budú dlhé roky dobre slúžiť.

 

  • POČET A ROZMERY

Najprv si určte, koľko dverí a zárubní potrebujete a aké budú ich rozmery v závislosti od rozmerov stavebných otvorov.

 

  • POVRCH

Ako bude prevádzka vo vašom interiéri zaťažovať dvere? Do miest s vysokou prevádzkou, ako sú napr. kancelárie, nemocnice a školy, odporúčame vysoko odolné HPL a CPL lamináty, do luxusných hotelov morené dvere. Do bytov a rodinných domov sa hodí elegantný a cenovo dostupný Sapdecor. Cenovo najvýhodnejší pre miesta s nižšou záťažou je povrch Sapelit. Architekti sa našli v povrchoch vo vysokom lesku, s dizajnom betónu či hrdzavého plechu. Vrcholom ponuky SAPELI sú prírodné dyhované povrchy s vysoko odolnou štvornásobnou povrchovou úpravou, ktoré milujú všetci. Nevybrali ste si z našej štandardnej ponuky? Potom si určite vyberiete zo stoviek prírodných a umelých dekorov z našej ďalšej nadštandardnej ponuky. Premyslite taktiež kombináciu s dekorom podlahovej krytiny, ktorý by mal byť o odtieň svetlejší alebo tmavší než dvere.

 

  • DIZAJN

Ďalej sa zamerajte na výber konkrétneho modelu. V jednotlivých modelových radoch máte na výber bohatú škálu tvarov, farebných dekorov, sklenených výplní, hrán, kľučiek a ďalších doplnkov. Môžete vyberať dvere s rôznymi povrchovými materiálmi, pričom dekor môže mať zvislú orientáciu alebo vodorovnú. Pri väčšine modelov môžete orientáciu dekoru vyberať. Štandardná je zvislá orientácia. Taktiež sa rozhodnite, či uprednostníte tradičné polodrážkové dvere, alebo moderné, dizajnovo a technicky dokonalejšie dvere bez polodrážky.

 

  • ZÁRUBNE

Ďalším krokom je výber správnych zárubní v závislosti od zvolených dverí. Môžete voliť klasické zárubne Normal, moderné Obtus, elegantné oblé Harmonie, v stene zapustené Latente alebo renovačný obklad starých kovových zárubní OKZ. Prevratnou novinkou sú neviditeľné zárubne skryté v stene.

 

  • KOVANIE

Výber závesov môžete podriadiť nielen funkčným, ale aj estetickým kritériám. Kľučka ako výrazný dizajnový prvok by mala tvarovo zodpovedať dvernému krídlu. Významne ovplyvňuje funkčnosť dverí, nie každá kľučka sa dá namontovať na každé dvere.

 

  • OTVÁRANIE

Následne sa rozhodnite, ako sa budú dvere v priestore otvárať. Okrem ľavých alebo pravých dverí môžete voliť napr. taktiež dvere posuvné či lamelové, kyvné, skladacie či reverzné.

 

  • ŠPECIÁLNE VLASTNOSTI DVERÍ

Vlastnosti dverí voľte vždy v závislosti od priestoru, kde budú osadené. Rozhodnite sa, či niektoré z nich majú byť dvere špeciálnych vlastností, ako sú klíma dvere odolné proti priehybu, zvukovo-izolačné dvere zamedzujúce prestupu hluku z chodby do miestnosti, dvere do vlhka odolné proti priamemu pôsobeniu vody alebo protipožiarne dvere. S týmito špeciálnymi vlastnosťami môžete zakúpiť väčšinu našich výrobkov, takže aj dvere špeciálne môžu príjemne ladiť s ostatnými dvermi v objekte.

 

A ešte pár praktických rád, skôr ako začnete

Ak ste sa rozhodli pre dvere a zárubne SAPELI, treba na túto skutočnosť myslieť už pri projekte alebo najneskôr v priebehu hrubej stavby a upozorniť architekta či stavebnú firmu.

V prípade, že už máte kovové zárubne, ponúkame vám riešenie v podobe obkladu kovovej zárubne — OKZ. Drevené obklady kovovej zárubne sa montujú čisto, bez búrania a prachu, za krátky čas. Navyše môžete zmeniť aj systém otvárania z otočného na posuvné či skladacie.

Predovšetkým rodinám s deťmi odporúčame pre vyššiu bezpečnosť použiť pri presklených dverách kalené sklo, ktoré má podstatne väčšiu pevnosť. V prípade, že sa napriek tomu rozbije, rozpadne sa na veľmi malé kúsky, ktoré nemôžu ublížiť ako klasické sklo.

Montáž dverí a zárubní SAPELI sa vykonáva najlepšie po dokončení malieb, obkladov, plávajúcich podláh a kobercov. Montáž dverí a zárubní je čistá a veľmi rýchla.

Premyslite umiestnenie a otváranie dverí s ohľadom na elektroinštaláciu a budúce vybavenie. Dvere by vám napríklad pri otvorení nemali zakryť trebárs vypínač alebo inak komplikovať každodenné využívanie priestorov. Ak nemáte dostatok priestoru, zvoľte na tieto účely praktickejšie lamelové alebo posuvné dvere .