Ako správne vybrať bezpečnostné dvere?

2017-02-20 10:47:30
 

„Kvalitné bezpečnostné dvere odradzujú zlodejov a znižujú pravdepodobnosť vykradnutia nehnuteľnosti až o 80%,“ uvádza technický špecialista firmy SAPELI Aleš Ullmann a dodáva, že popri ochrane pred požiarom môže ich zabudovanie zásadne znížiť aj cenu poistky domácnosti.

 

Ako správne vybrať bezpečnostné dvere?

Každý z nás sa chce cítiť doma predovšetkým bezpečne. Svoje súkromie chránime nielen pre zlodejmi, ale aj pred ohrozením živlami, predovšetkým požiarom. Prvú a najdôležitejšiu bariéru pred negatívnymi vplyvmi predstavujú bezpečnostné vstupné dvere. Je dôležité dobre si všimnúť nielen ich vzhľad, ale predovšetkým mieru zabezpečenia. Praktický návod, ako si vybrať správne, pripravila pre svojich zákazníkov spoločnosť SAPELI, ktorá nedávno uviedla na trh bezpečnostné dvere novej generácie Golias. Radi vám sprostredkujeme tipy a overené skúsenosti tohto dlhoročného výrobcu.

Ktoré parametre sú najdôležitejšie?

1. Bezpečnostná trieda

Týmto pojmom sa označuje miera zabezpečenia dverí a je charakterizovaná vlastnosťami dverí, vďaka ktorým sa dokážu ubrániť zlodejom. Bezpečnostných tried je celkovo šesť, voľba záleží na vašich očakávaniach a potrebách. Optimálnou voľbou bývajú dvere 3. bezpečnostnej triedy, ktoré už majú veľmi vysokú ochranu, ale nepredstavujú taký nápor na vašu peňaženku. Nižšia trieda neposkytne dostatočné bezpečnostné prvky, naopak, trezorové dvere triedy 5 a 6 sú pre bežnú domácnosť zbytočné. 

2. Materiál

Vybrať môžete dvere kovové alebo drevené. I keď pocitovo je kov pevnejší, aj dvere s masívnym dreveným rámom ochránia vašu domácnosť výborne. Pri kúpe bezpečnostných dverí nezabudnite na bezpečnostnú zárubňu, ktorú vám certifikovaný predajca ponúkne automaticky. Bezpečnostná zárubňa je niekoľkonásobne zosilnená v zámkovej časti, nedá sa pretlačiť alebo roztiahnuť.

3. Zámky, kľúče, čapy a závesy

Samozrejmosťou u bezpečnostných dverí je bezpečnostná zámková vložka odolná voči vyvŕtaniu či inému zásahu. Bezpečnostné kľúče majú väčšinou chránený profil, zámok môžete mať jeden alebo viacero. Zamykanie si môžete zvoliť klasické mechanické kľúčom, alebo elektronické pomocou otlačku prstu či diaľkovo mobilným telefónom. Dobre si tiež všimnite kvalitu a typ závesov a počet a silu uzamykacích čapov. Tie môžu byť pasívne (pevne vysunuté z dverí v oblasti závesov, ktoré chránia dvere pred vysadením), alebo takzvané aktívne vysúvacie čapy, ovládané kľúčom v zámku. Alternatívou môžu byť tiež háky, ktoré nahradzujú čapy (tyče).

4. Protihluková a protipožiarna ochrana

Protihluková izolácia by mala byť v dnešnej dobe samozrejmosťou. Nové dvojfalcové dvere RC3 GOLIAS z produkcie Sapeli odhlučnia až 43 dB. Ďalším parametrom je protipožiarna ochrana. Odporúčame dvere s označením aspoň EI/EW 30, ktoré minimálne 30 minút odolajú požiaru z hľadiska izolácie aj radiácie. Vždy si overte platnosť týchto hodnôt napríklad aj podľa výsledkov nezávislých testov. Často sú hodnoty deklarované, ale v nezávislých testoch dvere neobstoja. U solídneho výrobcu, akým je SAPELI, si výsledkom testov aj stupňov bezpečnosti môžete byť istí.

5. Vzhľad

Bezpečný neznamená škaredý. Aj bezpečné dvere môžete dokonale zladiť s ostatnými dverami vo vašom interiéri a pritom dodržať z druhej strany jednotný štýl a dizajn, aký sa často vyžaduje v bytových domoch.

6. Nadštandardná výbava

V ponuke výrobcov bezpečnostných dverí nájdete aj ďalšie špeciálne prvky, ktoré rozšíria možnosti využitia. Príkladom sú bezpečnostné dvere v KLIMA prevedení II. a III. kategórie pre oddelenie priestorov s rozdielnou klímou, dymotesná ochrana, digitálne „kukátko“ so záznamom pohybu pred dverami, zámka ENTR pre odomykanie pomocou bezdrôtovej klávesnice, smartphonu alebo otlačkom prstu, či „okopávací“ plech, ktorý chráni spodnú časť dverí pred opotrebením a zničením.